Girls Soccer All-Star Team named - KUAM.com-KUAM News: On Air. Online. On Demand.

Girls Soccer All-Star Team named

Posted: Updated:

by Dave Delgado

Guam - The IIAAG has named it All-Island Team for Girls Soccer. Congrats to the outstanding local athletes!

IIAAG Girls Soccer All Island 2011/12

MVP Paige Surber 11(SHS)
2 Forward
1st Team: Demi Rae Shimizu 11(ND) 2010/11  1st Team Midfield; 2009/10 HM midfield

Kiara Sanchez 12(SHS)

 

2nd Team: Maria Iriarte 09(SSHS), Gemilie Ilao 10(AOLG)
Honorable Mention: Renee Schnabel 12(AOLG), Jeena Naputi 12(ND), Desiree Gumataotao 12(GW), Francesca Pangelinan 10(GW), Tianna Sakaba 10(SHS), Felicia Alumbaugh 11(Harvest), Tayler Kukes 09(GHS)

4 MidField

1st Team:
Paige Surber 11(SHS) 2010/11  1st Team Forward; 2009/10 2nd Team Midfield
Andrea Odell 10(AOLG) 2010/11 HM Defender
Jonimonay Tedpahogo 12(ND) 2009/10 & 2008/09 1st Team Forward
Phoebe Minato 12(Harvest) 2009/10 HM Midfield

2nd Team:
Isabella Shimizu 12(ND) 2010/11 & 2009/10  1st Team Midfield
Krystiana Martinez 10(GW) 2010/11  2nd Team Forward
Jessica Sheppard 09(AOLG)
Kristine Redolozo 12(SSHS) 2010/11 & 2009/10  2nd Team Forward
Honorable Mention: Marlenna Connelley 10(GHS); Quincy Tougher 11(GHS) 2010/11 HM Forward;  Pim Limtiaco 10(JFK); Britney Blau 10(SHS); Zoe Surber09(SHS); Ke'ana Castro 09(Okkodo); Erica Evangelista 11(GW) 2010/11 HM Midfield;  Maria Sgro 12(AOLG), Mia Santos 10(AOLG), Michelle Ysrael 09(SJS)

4 Defenders
1st Team:
Tatyana Ungacta 12(Harvest) 2010/11 & 2009/10  2nd Team Defender
Tanya Flores 10(SHS)
Tana Ramos 11(AOLG)
Dyoni Quitigua 10(GW) 2010/11 HM Defender

2nd Team:  
Jaime Soriano 12(ND) 2010/11  2nd Team Defender
Kristina Folta 09(SJS)
Erin Fernandez 10(GW)
April Talledo 09(SHS)
Honorable Mention: Elayne Sablan 12(SSHS); Michelle Quichocho 12(SSHS); Ciera Crisostomo 12(ND);  Madison Taitano 10(ND);  Anaka Park 10(GW); Alyssa Tass 09(AOLG);  Margaret Ha 12(SJS); Remara Cruz 12(SHS); Martina Duenas 11(GHS) 2010/11 HM Defender; Mariena Taitano 12(Okkodo)

Goal Keeper
1st Team: Jena Cruz 12(GW) 2010/11  1st Team Keeper
2nd Team: Chyna Ramirez 10(Okkodo)
Honorable Mention: Melanie Strudthoff 11(GHS) 2010/11  1st Team Keeper; Dionne Hernandez 10(AOLG); Amy Besagar 11( SSHS);  Rayanne Piana 11(SJS) 2010/11 HM Keeper; Lorraina Sanchez 10(SHS),

Utility
1st Team: Jannel Banks 12(SSHS) 2010/11  1st Team Midfield; 2009/10 2nd Team Utility
2nd Team: Desiree Gumataotao 10(GW)
Honorable Mention: Sierra Crisostomo 12(ND), Mia Santos 10(AOLG), Melanie Strudthoff 11(GHS), Michelle Ysrael 09(SJS), Juliena Taitano 10(Okkodo)

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000-2009, WorldNow and KUAM. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.